kobieta zapina pokrowiec na kołdrę

Rosnące zanieczyszczenie powietrza oraz postępujące zmiany klimatu sprawiają, że dbałość o środowisko naturalne jest ważnym czynnikiem wpływającym na wybory dokonywane przez coraz większą liczbę konsumentów. Kupujący zwracają uwagę na to, czy produkty oraz ich opakowania są wytworzone z materiałów, które da się poddać recyklingowi, a także sprawdzają, czy nie zawierają one substancji do wyprodukowania których potrzebna jest duża ilość energii oraz wody. Równie ważna jest zwykle kwestia trwałości konkretnego wyrobu – coś, co szybko ulegnie zniszczeniu, z całą pewnością nie może być uważane za ekologiczne. Wśród wyrobów poddawanych tak surowej ocenie znajdują się również torby na pościel. Przekonajmy się, czy w tym przypadku możemy mówić o produkcie eko.

Jaka jest funkcja toreb na pościel i z czego powstają?

Torby na pościel są wykorzystywane do pakowania poduszek i kołder, a także kompletów zawierających oba te elementy. Używa się ich do ochrony zawartości przed zabrudzeniami i uszkodzeniami oraz w celu wyeksponowania wyrobu w miejscu sprzedaży. Ponieważ są tworzone z przezroczystego cienkiego PVC, klienci mają nie tylko możliwość zobaczenia, jak wygląda produkt, ale też przeczytania informacji znajdujących się na umieszczanych w środku etykietach. Do szycia toreb stosowana jest ponadto włóknina polipropylenowa.

Czy torby na pościel są ekologiczne?

Tworzywa sztuczne często są uważane za produkt, który szkodzi środowisku, ponieważ do ich produkcji niezbędne jest korzystanie z ropy naftowej, a same wyroby nie ulegają biodegradacji. Warto jednak pamiętać, że w przypadku toreb na pościel możliwe jest ich używanie jako trwałego zabezpieczenia przed kurzem i zabrudzeniami przez długi czas, co eliminuje konieczność zakupu kolejnych wyrobów o podobnym przeznaczeniu. Zużyte opakowanie w ramach selektywnej zbiórki odpadów najprawdopodobniej trafi do recyklingu i będzie mogło być użyte ponownie jako regranulat, co zmniejsza ilość energii potrzebnej do powstania nowych wyrobów. Nie można też zapominać, że znaczna część używanych obecnie tworzyw pochodzi z przerobu innych rodzajów opakowań.